środa, 09 sierpień 2017 10:02

Historia turnieju „Za 1 Uśmiech”

Turniej został powołany do życia po to, aby propagować dyscyplinę sportową jaką jest futsal, jednak głównym celem tego przedsięwzięcia jest kwesta na rzecz dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Gliwicach.

Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są Jerzy Wojewódzki - ambasador polskiego futsalu oraz Jarosław Jenczmionka – biznesmem, ale przed wszystkim wielki sympatyk futsalu

Pierwsza edycja Turnieju odbyła się w roku 2012 w dniach 21-22 kwietnia w Hali Sportowej w Gliwicach – Sośnicy przy ulicy Sikorskiego 130. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz, Miejski Zakład Usług Komunalnych w Gliwicach, a także Ambasada Hiszpanii. Głównymi sponsorami imprezy była firma Nbit Polska, Portfelik.pl oraz Restauracja Siedlisko. Sponsorem strategicznym akcji była firma MultiBank, a twarzami i ambasadorami Turnieju zostali wybrani przez dzieci Jerzy i Dariusz Dudek, od wielu lat wspierający podopiecznych gliwickiej „dwójki”. Patronat medialny nad pierwszą edycją objęły TVP Katowice, Radio Plus, Dziennik Zachodni, Radio CCM, Telewizja Silesia, Gazeta Gliwicka, Portal 24gliwice.pl, Portal regionalnapiłka.pl oraz Nowiny Gliwickie. Naszą akcję wsparły również Polski Związek Piłki Nożnej, Śląski Związek Piłki Nożnej oraz Futsal Ekstraklasa.

za1usmiech jenczmionak wojewodzki

Dla drużyn, które zechciały włączyć się w tą szczytną akcję zostały przewidziane nagrody, m.in. pamiątkowe zegarki firmy Franciszka Wieganta, portfele ufundowane przez firmę portfelik.pl, nagrody ufundowane przez MultiBank, rękawice bramkarskie Artura Boruca z jego podpisem ufundowane przez klub piłkarski Fiorentina, oryginalna piłka przesłana z FC Barcelony ufundowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, oraz koszulka reprezentacyjna Łukasza Podolskiego z jego podpisem ufundowana przez managera klubu piłkarskiego Piast Gliwice - Janusza Bodzioch. Pierwsza edycja Turnieju umożliwiła zorganizowanie podopiecznym Domu Dziecka nr 2 w Gliwicach miesięcznych wakacji w Trzygwiazdkowym Pensjonacie „Pod Tatrami”, położonym w miejscowości Szaflary pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem w sąsiedztwie Białki Tatrzańskiej.

W roku 2013 odbyła się druga edycja Turnieju Za 1 Uśmiech. Tym razem termin imprezy przypadł na 31 maj – 1 czerwiec 2013 r, a miejscem rozgrywek ponownie była Hala Sportowa w Gliwicach – Sośnicy. Do akcji w drugiej edycji włączyły się firmy: Piekarnia Concord MDJ Gliwice, Cukiernia Hania, Studio Graficzne Gismo Creative, Pensjonat Pod Tatrami, Agencja Reklamowa Gruop4, a do patronów medialnych dołączyła Telewizja Zabrze oraz Telewizja Sfera z Rudy Śląskiej. Fundatorami nagród ponownie był Franciszek Wiegand, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Górnik Zabrze, a także F-Secure, Studio Foto-Makar, Ambasada Holenderska w Polsce, Ambasada RP w Hiszpanii, Kancelaria Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, oraz Grupa Nbit. Z zebranych pieniędzy ufundowano podopiecznym Domu Dziecka nr 2 w Gliwicach miesięczny pobyt nad morzem w miejscowości Dziwnówek.

W 2014 roku zagraliśmy już po raz trzeci. Tym razem termin imprezy przypadł na 7-8 czerwca 2014 r, a miejscem było Centrum Kulturalno-Sportowe „Łabędź”. Za zebrane pieniążki podopieczni Domu Dziecka nr 2 w Gliwicach pojechali na wakacje do Jarosławca, miejscowości wyjątkowej o niezwykłych walorach przyrodniczych z najwyższym polskim brzegu klifowym. Dzieci odpoczywały w ośrodku "RAFA" - 150 metrów od głównego zejścia na plażę.

nagrody

Czwarta edycja naszego Turnieju „Za 1 Uśmiech” miała miejsce w dniach 23-24 maja 2015 roku. Wzięła w nim udział rekordowa liczba drużyn, bo 24. Składy tych zespołów stanowiło ponad 200 zawodników reprezentujące firmy z różnych części świata Rywalizacja toczyła się przez dwa dni. W pierwszym dniu zespoły podzielone na sześć grup walczyły o awans do ćwierćfinałów. W niedzielę dokończono turniej i rozegrano finał. W tej decydującej rozgrywce zmierzyły się trzy drużyny: DB Schenker, Rowibau i Nbit. Zespoły w tym nietypowym finale grały systemem każdy z każdym, Dzięki lepszej różnicy bramek wygrał Nbit, ale… -- Jedynymi zwycięzcami w tym turnieju to są dzieci – powiedział już po zakończeniu tej szlachetnej imprezy Kamil Kosowski, który był twarzą IV edycji tego Turnieju. Zebrano około 50 tys. zł. Za te pieniążki dzieciaki spędziły dwa tygodnie w Sudetach. Patronem nad turniejem objął prezydent Gliwic – Zygmunt Frankiewicz.

V edycja odbyła się  między 24-25 września. Zmieniono więc termin czerwcowy na wrześniowy, po to zebrać pieniążki tym razem na ferie zimowe. Ambasadorem V edycji został Michal Probierz, były selekcjoner reprezentacji Polski. Gościem specjalnym natomiast był Bogdan Zając, asystent Adam Nawałki. W turnieju wzięło udział tym razem 16 drużyn w tym trzech debiutantów, ale łącznie 20 firm wsparło tę szlachetną imprezę.  

nbit zwyciezcy

Zanim  rozegrano wielki finał, kibice mogli zobaczyć mecz pokazowy w którym futsalowa drużyna Piasta zmierzył się z Clearexem Chorzów. Wynik tego spotkania to 2:1 dla zespołu z Chorzowa. W meczu o III miejsce w turnieju  Scania pokonała Fluor 6:4. W finale, który był ostatnim akcentem sportowym tego turnieju, Nbit wygrał z City Park 6:3. Było to trzecie z rzędu zwycięstwo tej drużyny w turnieju „Za 1 Uśmiech”, ale zaznaczmy, że za każdym razem drużyna walczyła w innym składzie. Nie zabrakło tez atrakcyjnych nagród ufundowanych przez znanych ludzi ze świata sportu.

VI edycja ma być wyjątkowa. Nie zabraknie emocji sportowych oraz dobrej zabawy. Organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek. Już dziś zapraszamy do Centrum Kulturalno – Sportowego „Łabędź” w Gliwicach/Łabędach, przy ulicy Partyzantów 25 na 2 i 3 września.

 

DRUŻYNY W TEJ EDYCJI TURNIEJU